добавить в избранное написать письмо текстовая версия карта сайта

материалы за:

26/10/12
Euronaval-2012: підсумки та перспективи військово-морської галузі

У Франції завершує свою роботу 23-й Міжнародний військово-морський салон Euronaval-2012, що проходить з 22 по 26 жовтня у виставковому комплексі Ле Бурже. Організаторами салону традиційно виступили міноборони Франції, державний секретаріат по морю та промислова група з суднобудування й військово-морського озброєння Франції GICAN.

Основною тематикою однієї з провідних виставок залишається кораблебудування, озброєння та військова техніка для ВМС, морська авіація, системи управління, телекомунікації, навігаційне обладнання, тренажери тощо. Особливий акцент Euronaval-2012 цього разу зробив на новітніх крилатих ракетах морського базування та розробках провідних військово-морських держав світу. У роботі салону беруть участь компанії з майже 40 країн світу, за чотири дні виставку відвідали майже 80 офіційних делегацій та 300 почесних гостей з більш як 60 країн, у т.ч. з України. Роботу виставки висвітлює близько 200 журналістів зі спеціалізованих, профільних та загальних ЗМІ.

Європейські експерти одностайно засвідчують, що географія військових витрат упродовж останніх років стійко змінюється, на ринку з'являються нові, більш агресивні, конкуренти, які мало чим поступаються європейським виробникам. «Ми є свідками двох паралельних подій», - наголосив у розмові з журналістами директор GICAN Жан-Марі Пуамбеф, додавши, що «у той час, як США та ЄС скорочують оборонні бюджети, в країнах Азії, Латинської Америки і Близького Сходу оборонні витрати різко зростають». Експерт навів результати досліджень Центру стратегічних та міжнародних досліджень США, які показують, що з 2000 по 2011 рік загальний оборонний бюджет п'яти азіатських країн (Китаю, Індії, Японії, Південної Кореї і Тайваню) подвоївся, досягнувши 171 млрд євро. Експерти одностайні в тому, що подібному стану речей сприяють нові загрози.

На думку начальника штабу ВМС Франції адмірала Бернара Рожеля, Світовий океан залишатиметься предметом зростаючих загроз, зокрема тероризму, піратства, незаконного обігу наркотиків, озброєння та торгівлі людьми. Відтак, на думку військових, сьогодні акваторії мають надійно охоронятися і бути захищеним, у тому числі з космосу. Тому останніми роками нового розвитку набули засоби супутникового та звичайного спостереження, моніторингу та ідентифікації суден. Водночас, щоб запобігати новим загрозам, суднобудівні виробники розширюють свій асортимент, орієнтуючись на менші за розміром та вартістю виробництва судна з сучасним електронним оснащеними.

«Сьогодні відправляти багатоцільові фрегати FREMM водотоннажністю 6 тис. тонн для моніторингу за прибережною зоною схоже на використання гармати для знищення комара. Тому виробники розширюють асортимент за рахунок мобільних морських патрульних суден, адаптованих спеціально для виконання таких місій», - зазначив виконавчий директор французького виробника DCNS Бернард Планше. За його словами, подібні типи суден оснащені дронами (безпілотними літальними апаратами), інтегрованими бойовими системами. Мобільні судна та малі підводні човни нового покоління на сучасному етапі залишатимуться адекватною відповіддю на зростаючі виклики. На думку експерта, серед нагальних потреб у цьому контексті також зростатиме необхідність у нових радарах, сенсорних датчиках, оптико-електронних системах нового покоління і телекомунікаційних системах управління високоточною зброєю.

У цьому контексті, на Euronaval-2012 найбільш популярними стали такі новинки, як нова концепція підводного човна SMX-26 від французької корпорації DCNS та катер-дрон Protector USV. Французькі конструктори розробили підводний човен, покликаний виконувати завдання з максимальним наближенням до берега та роботою на мінімальних глибинах. За словами директора празького офісу Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайла Самуся, технічні можливості SMX-26 дозволяють йому лягати на дно, легко маневрувати на малих глибинах та тривалий час перебувати поблизу узбережжя непоміченим, контролюючи ситуацію за допомогою високочутливих сенсорів. «Така техніка потрібна передусім для упередження або подолання наслідків незаконних дій (нелегальні перевезення, піратство та інші), запобігання яким не завжди може бути ефективним за рахунок організації військових операцій», - сказав український експерт.

Іншим відкриттям стала прем'єра надводного дрона - 11 метрового варіанту швидкісного дистанційно керованого катера Protector USV, який вперше на салоні Euronaval-2012 представила ізраїльська компанія Rafael. Катер виготовляється у кількох варіаціях і обладнаний електронними системами спостереження Spotlight-N, навігації та зв'язку, озброєний водяною (4 тис. літрів на хвилину) або звичайною автоматичною гарматою, ракетним комплексом Spike LR і призначений для боротьби з піратами або порушниками кордону.

Експерти особливо наголошують, що в умовах глобальної кризи конкуренція з року в рік стає все більш жорсткою. Зокрема, сьогодні вона загострилася на ринку звичайних підводних човнів, який характеризується невеликим річним обсягом коштів (менше 1 млрд євро) і випуском 1-2 човнів на рік. Цей ринок особливо цікавий для азіатських країн (В'єтнаму, Таїланду, Австралії і Сінгапуру). «Коли торік вперше в Індонезії південнокорейська компанія виграла контракт на будівництво такого човна, це стало справжнім шоком. Адже корейці, які 30 років купували підводні човни в Німеччині, відтепер самостійно їх виробляють», - зазначив Жан-Марі Пуамбеф, додавши, що човен мало у чому поступається аналогам французьких та німецьких виробників з DCNS і TKMS, які домінували в цьому сегменті.

Для надводних кораблів конкуренція є ще більш запеклою, оскільки за «пальму першості» продовжують боротися близько десятка виробників, а ринок оцінюється у 3-4 млрд доларів на рік. Тут, як і раніше, конкурують виробники з давніми потужними військово-морськими і морськими традиціями: США, Франція, Німеччина, Велика Британія, Італія та Іспанія.

Нові гравці також намагаються диктувати правила гри. На думку Михайла Самуся, хоча загалом виставка цього разу (вона проводиться раз на 2 роки) знизила масштаби, кількість офіційних делегацій збільшилася, що свідчить про активний пошук нових рішень у розбудові флотів. Такі країни, як Бразилія, Росія, Малайзія, Казахстан, Індія, Китай, тривалий час динамічно розбудовують флоти. Маючи достатні ресурси, вони реалізують відповідні державні програми.

Головним же завданням офіційної делегації України експерт назвав «уточнення системи координат з міжнародної кооперації у контексті завершення проекту українського корвету для ВМС України». За словами представника Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, українська делегація провела переговори з представниками усіх провідних компаній-виробників ракетної техніки, бойових керуючих та інших систем.

«Залізна частина корвету будується, однак його оснащення залишається під питанням і залежатиме від пропозицій іноземних виробників», - сказав експерт. Участь делегації в роботі Euronaval-2012 він вважає раціональним кроком, адже це зручне місце для дискусій і переговорів, тут можна подивитися на зразки та характеристики усіх виробників з Франції, Італії, Німеччини, вивчити ринок і отримати гідну пропозицію.

У межах салону також працював павільйон українських спецекспортерів та виробників. Зокрема, група українських компаній SMG (Smart Maritime Group) представила в Ле Бурже дві платформи кораблів. Це OPV platform подвійного призначення (науково-дослідне та пошуково-рятувальне судно), а також платформи десантного корабля Ro-Ro Cargo Vessels у двох варіантах - водотонажністю до 1 тис. тонн і 2 тис. тонн, повідомив директор з маркетингу, стратегії та інвестицій SMG Святослав Посметний. Крім того, SMG пропонує для реалізації кораблі й інших різноманітних платформ - від малих патрульних катерів річкового типу довжиною до 20 м і до крупних кораблів класу корвет і фрегат довжиною понад 100 м. «Сьогодні існує реальна потреба у кораблях подібних типів через зростання актуальності питання боротьби з піратством», - зазначив Святослав Посметний, додавши, що зразками української морської техніки цікавилися представники країн Середньо Азії, Близького Сходу та Північної Африки.

Не меншу зацікавленість з боку офіційних делегацій викликала продукція Державного підприємства Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря-Машпроект». Під час Euronaval-2012 підприємство представило унікальну комплексну силову установку (двигун, редуктор та додаткове устаткування) спроможну крутити два гребних вали, а також реверсивні двигуни. Крім іншого, представники компанії провела низку успішних переговорів з пошуку партнерів для аутсорсінгу. «Унікальність нашого виробництва та наявність портфеля довгострокових замовлень підштовхують нас до пошуку нових партнерів. Наше підприємство майже на 80% автономне, решту обладнання ми купуємо в Україні, РФ, Великій Британії та інших країнах. Велика завантаженість та умови ринку примушують переходити нас на таку форму співпраці з партнерами, як аутсорсінг, тобто коли партнер виконує кілька замовлень для нас за межами нашого виробництва», - зазначив директор з маркетингу та технічного обслуговування ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» Олег Кардашев.

У свою чергу, заступник генерального конструктора підприємства «Зоря-Машпроект» Сергій Кулішов зазначив, що на виставці делегація вивчає можливості постачальників різноманітних комплектуючих - зокрема у сегменті редукторів, трансмісії та інших агрегатів силової установки, систем амортизації тощо. «На виставці присутні такі постачальники, і з більшістю з них ми мали переговори, ознайомилися з технічними рішеннями, згодом ухвалюватимемо відповідні рішення», - сказав він. На його думку, сьогодні у світі існують багатообіцяючі перспективи для українського виробника. Експерт відзначив тенденцію зростання попиту на військову техніку, особливо в Росії та Південно-Східній Азії. «Ми маємо багато замовлень. Фактично портфель замовлень розрахований до 2017 року, а нашими основними замовниками виступають Росія, Індія, Китай, Південна Корея, Сінгапур», - сказав він.

Говорячи про нагальні проблеми, експерти відзначили, що, попри скасування процедури тендерних закупівель для підприємств вітчизняних ОПК, для перспективного розвитку галузі не вистачає справжньої стратегічної доктрини. На думку Сергія Кулішова, така доктрина повинна бути позбавлена політичного впливу та кон'юнктурних ризиків. «Потрібно, щоб на рівні держави та її уряду було усвідомлення, що стратегічний розвиток галузі - це питання національної безпеки України, її територіальної цілісності та суверенітету», - зазначив експерт. На його думку, доктрина повинна також передбачати питання підтримки суднобудівельної галузі, створення сприятливих умов для фінансування тощо. «Сьогодні ж галузь розвивається лише за рахунок власного прибутку, не відчувається державної підтримки. Такий стан речей гальмує темпи її розвитку», - додав він. Експерт також наголосив, що дольова участь держави у підтримці наукоємної суднобудівної (газотурбіннобудівної) індустрії в європейських та американських компаніях є обов'язковою умовою, яка лише підсилює лідерство.


Источник: УКРИНФОРМ
распечатать отправить по e-mail
25/08/15 Ко Дню Независимости Порошенко наградил николаевцев орденами и почетными званиями
27/02/14 Політика Укроборонпрому спрямована на збереження ДП «Зоря»-«Машпроект» у державній власності
24/01/14 Гендиректор Укроборонпрому та голова Миколаївської ОДА обговорили стратегію розвитку підприємств ОПК регіону
22/10/13 Гранатуров похвастался перед хорватами николаевскими турбинами
10/09/13 Наш Королев
08/08/13 Лучшими налогоплательщиками Николаевщины признали ЮУ АЭС, «Дельта-Лоцман» и «Зоря»-«Машпроект»
13/06/13 Уже четвертое поколение ребятни выпустили «мамы» школы-сада «Зоря»-«Машпроект»
24/12/12 «Зоря»-«Машпроект»: такого количества заказов у предприятия не было даже в лучшие дни советского периода
06/12/12 «Зоря», «Газпром» и ВМФ России
14/11/12 ГП «Зоря»-«Машпроект» наращивает объемы выпуска продукции морского назначения
22/10/12 Старое фото "Торпедо" (Николаев) образца 1958 г.: вспоминаем полувековую историю команды
19/10/12 Три предприятия обеспечили почти 50% налогов на Николаевщине
02/10/12 Машина, полный вперед!
01/10/12 4 николаевских предприятия вошли в рейтинг журнала «Forbes.Укpaинa»
25/09/12 ГП «Зоря»-«Машпроект» первое по объемам платежей в бюджет
Страницы:   1  |  2  |  3  |  4