ДП «Зоря»-«Машпроект» святкує 65-річчя
18 травня 2019 року виповнюється 65 років з дня, коли вийшов наказ Міністра важкого машинобудування СРСР М.С.Казакова:
«Спеціалізувати Південний турбінний завод Міністерства важкого машинобудування на виробництво дослідних та серійних газотурбінних установок першу чергу для кораблів Воєнно-Морських Сил Директору Південного турбінного заводу Чумічову і в.о. головного інженера Головтурбопрому Березіну організувати на Південному турбінному заводі Міністерства важкого машинобудування спеціальне конструкторське бюро з газотурбінних установок».
Так у 1954 році була започаткована нова галузь – корабельне газотурбобудування. Саме з цього року сучасне підприємство ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект» веде свою історію.
У серпні 1954 року у Миколаїв прибула група фахівців авіаційної промисловості, які були натхненні ідеєю застосування газових турбін на кораблях. Очолив цей пул конструкторів Сергій Дмитрович Колосов – родоначальник корабельного газотурбобудування. Його ідея застосування турбогвинтового двигуна і призвела врешті решт до створення галузі.
В цей час тільки починалось освоєння першої газотурбінної установки М-1 за проектом конструкторського бюро С. Д. Колосова. Доводилось виконувати роботи високої точності в дуже складних умовах: необхідне обладнання тоді було відсутнє.
Втім до 1958 року серійним виробництвом було виготовлено біля 40 установок М-1. В цей же час конструктори зосередили зусилля на розробці нової установки М-2, що суттєво перевищувала за характеристиками свою попередницю.
Починаючи з 1956 року, вперше у світовій практиці, було освоєне виробництво та серійний випуск ряду корабельних газотурбінних установок з великим діапазоном потужностей. У 1958-му був спроектований перший у світі головний газотурбінний агрегат М3.
У 69-71 роках були створені унікальні у судновій енергетиці установки ДТ-4 та М-10. Легкі двигуни з корпусами з алюмінієвих сплавів, спеціальні зубчасті передачі великої потужності дозволили морським кораблям піднятися на повітряної подушці та «злетіти» на підводних крилах.
Розвиток морського газотурбобудування продовжився у 70-80-х роках. Ми випереджали високорозвинені країни не менш ніж на 10 років. Була створена низка принципово нових двигунів третього покоління: М-70, М-75, М-80, М-85 та М-90. Ця віха історії підприємства пов’язана з ім’ям видатного вченого і конструктора, геніального організатора і провидця Віктора Івановича Романова.
Нові покоління двигунів потребували нових матеріалів, нових технологій і навіть нових виробництв. Були створені нове редукторне виробництво, виробництво нової автоматичної паливної апаратури, нових видів жароміцного лиття та багато іншого.
Нові газотурбінні установки створюються майже для всіх видів надводних кораблів. Вони показують високу надійність при несенні кораблями ВМФ бойового чергування у Середземному морі, Атлантичному та Індійському океанах.
Однак підприємство внесло свою лепту й у розвиток наземної енергетики. У 1970-му році була введена в експлуатацію перша плавуча електростанція «Північне сяйво» з двигуном М8. Вона працювала в гирлі ріки Колима. Всього їх було збудовано шість.
З 1974 року з’явилися газотурбінні поїзди «Маяк» з двигуном М62. «Маяки» працювали на Амуро-Байкальській магістралі.
Газотурбогенератори різноманітних модифікацій працювали в Тюмені, Якутії, навіть стали частиною енергозабезпечення об’єктів космодрому Байконур.
У 1970-х роках урядом було прийняте рішення про початок випуску підприємством газоперекачувальних установок. Як покаже життя, це рішення стало доленосним для підприємства.
У 90-х роках були розроблені та почали серійно випускатися двигуни 4-го покоління морського та промислового застосування.
На початку нового тисячоліття підприємство створило «супердвигун» для енергетики потужністю 110 мегават. У 2-тисячних були створені енергетичні машини 45-60 мегават та 5 мегават.
Сьогодні «Зоря»-«Машпроект» продовжує роботу по проектуванню виготовленню та доводці нових газотурбінних двигунів. Фахівці компанії працюють над новим базовим двигуном потужністю 32 мегавата.
Як і 65 років тому у підприємстві народжуються сміливі ідеї. І велика команда, що налічує 10 тисяч найкращих у своїй справі фахівців, щодня приймає сотні і тисячі рішень. Безперечно, вони знову дадуть світу нові здобутки та нові імена.