Газотурбінна електростанція як вирішення екологічних проблем
У середньому кожна людина за рік «створює» близько однієї тонни різноманітних твердих побутових відходів (ТПВ) або просто сміття. Себто громадяни України «генерують» більше 20 мільйонів тонн сміття на рік. І кількість цього сміття постійно зростає, що створює постійно зростаючи екологічні проблеми. Така сама проблема існує в усіх країнах. Для її вирішення в 2005 році в ЕС була прийнята директива, яку скорочено називають “Zero Waste” – оскільки мета прийняття її повна ліквідація сміття та сміттєзвалищ до 2030 року. Як наслідок, в ЕС на поточний час ТПВ використовують не тільки як сировину (макулатура, металобрухт, частково пластик) для повторного використання, але і як паливо на спеціально побудованих для цього ТЕЦ.
За оцінками фахівців та відповідно до накопиченого досвіду експлуатації таких ТЕЦ, чотири тонни ТПВ, використані як пальне, замінюють одну тону нафти або 110 м3 природного газу.
На поточний час в ЕС вже працюють близько 500 таких ТЕЦ різної потужності та постійно будуються нові. В ЕС в 2020 році було перетворено на енергію близько 50 мільйонів тонн ТПВ та приблизно 27 мільйонів людей користувалися електричною енергією що була вироблена із сміття. Планується що в найближчі 5 років кількість сміття, яке перероблюють на енергію зросте в двічі.
На жаль, на поточний час в Україні ситуація з ТПВ жахлива – лише один відсоток сміття утилізується на єдиному сміттєспалюючому заводі у Києві. Усі інші десятки мільйонів тон сміття викидаються на звалища, здебільш за все абсолютно нелегальні. В Україні тільки офіційно налічують 5 455 сміттєзвалищ і полігонів загальною площею понад 8,5 тисяч га. Такі дані надає Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Усвідомлюючи цю проблему, три миколаївські підприємства – провідний український виробник газотурбінних двигунів для електростанцій ДП НВКГ «ЗОРЯ-МАШПРОЕКТ» у співдружності з інжиніринговим підприємством «Електрим-2000» та машинобудівною фірмою «Респект Бізнес» спільними зусиллями розробили проект екологічно чистої газотурбінної електростанції яка буде перетворювати ТПВ в електрику. Ця електростанція, яка складається з лінії по сортуванню ТПВ, його піролізу, та двох газотурбінних енергоблоків, може переробляти на день 55 тонн сміття, генеруючи в години пікового навантаження електромережі 10 МВт електричної енергії (цієї енергії достатньо для приблизно двох тисяч квартир). Пілотну станцію планується побудувати на одному із полігонів ТБО в Миколаївський області. Ця електростанція зможе не тільки зробити електропостачання більш надійними, але ще й значно покращити екологічну обстановку у населеному пункті, а в перспективі – відразу повністю переробляти все сміття, що надходить.
Зважаючи на загальну кількість сміття та нагальну необхідність вирішувати проблему залежності від імпорту енергоносіїв, фахівці «ЗОРЯ-МАШПРОЕКТ», та «Електрим-2000», розраховують, що в Україні потрібно побудувати в найближчі роки не менше 100 таких електростанцій що дозволить не тільки позбутися мільйонів тонн відходів і заощаджувати більше мільярда кубічних метрів природного газу на рік, але й зробити енергопостачання підчас пікових навантажень більш надійним.