Історія
В 1949 році згідно наказу міністра важкого машинобудування у Миколаєві розпочали будівництво заводу з виробництва парових турбін для Військово-Морського флоту СРСР. У травні 1954 завод ввели в експлуатацію та перепрофілювали на виробництво газотурбінної техніки. А вже в 1955 році було виготовлено перший серійний двигун М1 для торпедного катеру. Його прототипом став розроблений конструкторським бюро С.Д. Колосова турбогвинтовий двигун для літаків. Ще за 10 років розроблено й виготовлено двигуни першого покоління – М2, Д2, Д3, М8 для протичовнового і сторожового кораблів. Створено перший в світі головний газотурбінний агрегат М3 з реверсивним редуктором (2×36000 л.с.) для великих протичовнових кораблів.
У 1969-1971 роках було створено унікальні у судновій енергетиці установки ДТ-4 та М-10. Легкі двигуни з корпусами з алюмінієвих сплавів, спеціальні зубчасті передачі великої потужності дозволили морським кораблям піднятися на повітряної подушці та «злетіти» на підводних крилах.
Підприємство внесло свою лепту й у розвиток наземної енергетики. У 1970-му році була введена в експлуатацію перша плавуча електростанція «Північне сяйво» з двигуном М8.
В 70-х урядом було прийняте рішення про початок випуску підприємством газоперекачувальних установок. Як покаже життя, це рішення стало доленосним для підприємства.
У 90-х роках були розроблені та почали серійно випускатися двигуни 4-го покоління морського та промислового застосування.
2001 рік позначився об’єднанням НПП «Машпроект» і ВО «Зоря» в єдиний науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект».
У 2003-му на компресорній станції Ставищенська (Київська область) встановлено і запущено першу установку «Водолій», яка не має аналогів в світі, потужністю 16 МВт з двигуном UGT 10000 з подачею енергетичної пари в проточну частину двигуна. На електростанцію в м.Салехард відправлено двигун UGT 16000 для другого пускового комплексу ГТЕС-3. Це перший в СНД двопаливний двигун, що забезпечує роботу на рідкому і газоподібному паливі і перехід з одного виду палива на інший без зміни режиму роботи двигуна. В цей же час на підприємстві створено «супердвигун» для енергетики потужністю 110 мегават.
У 2009 році ДП НВКГ «Зоря» – «Машпроект» виходить на африканський ринок. Для замовника з Гани спроектовано і виготовлено газові турбіни потужністю 25 МВт, що працюють на двох видах палива (газоподібне та рідке), із забезпеченням необхідних екологічних характеристик.
Починається робота по створенню електростанції потужністю 25 Мвт блочного виконання «під ключ».
2010-2011 роки – на підприємстві завершено проект по створенню і виробництву промислового зразка енергетичної установки потужністю 5МВт. Машина призначена для забезпечення автономного електропостачання підприємств малого і середнього рівня енергоспоживання. Інша ключова сфера застосування – місцевості з відсутністю альтернативних джерел, зокрема експлуатація 5-мегаватного газотурбогенератора доцільна при розробці родовищ. Зібрано пілотний двигун потужністю 45-60 МВт. Нова розробка призначена для потреб енергетики.
Сьогодні «Зоря»-«Машпроект» входить до складу концерну “Укроборонпром”. Підприємство продовжує роботу з проектування, виготовлення та доводці нових газотурбінних двигунів. Фахівці компанії працюють над новим базовим двигуном потужністю 32 мегавата.
Як і 65 років тому на підприємстві народжуються сміливі ідеї. І велика команда, що налічує 10 тисяч найкращих у своїй справі фахівців, щодня приймає сотні і тисячі рішень.